fbpx

porównywarka kredytowa online

Potrzebujesz pomocy w dobraniu finansowania, zadzwoń do nas + 48 516 612 678

BANCHIRANK.PL

Rodzaje kredytów firmowych dostępnych na rynku ?

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z kredytu firmowego warto  wiedzieć, jakie dokładnie produkty kredytowe dla firm dostępne są na rynku i w jaki sposób możemy je wykorzystać. Poniżej kilka informacji, które mogą być pomocne w podjęciu rozsądnej decyzji. W artykule dowiesz się:

  • Jaki produkt będzie najtańszy
  • jakie występują rodzaje zabezpieczeń
  • wymaganych warunkach do spełnienia przy danym produkcie
  • celach, na jakie możemy wydatkować środki

Należy dodać, że to nie są wszystkie produkty finansowe, które są dostępne dla firm, więcej na temat w artykule 

kredyt firmowy doradca

Kredyt inwestycyjny dla firm

Poniżej przedstawie tylko kredyty:

  • hipoteczny kredyt firmowy
  • limit w rachunku firmowym
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt z zabezpieczeniem de minimis z banku gospodarstwa krajowego

Hipoteczny kredyt firmowy

     Produkt przeznaczony dla przedsiębiorstw istniejących na rynku minimum rok zazwyczaj 24 miesiące (w zależności od oferty banku).

Głównym celem hipotecznego kredytu firmowego jest sfinansowanie zakupu nieruchomości w celach biznesowych np. budowa fabryki lub zakup lokalu firmowego.

Istnieją również produkty, w przypadku których bank zabezpiecza się na już posiadanej nieruchomości klienta ograniczający ryzyko. Wtedy środki można wykorzystać na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą w tym na spłatę obecnych zobowiązań firmowych w innych bankach.

W takiej formie hipotecznego kredytu firmowego łatwiej o decyzję pozytywną oraz zazwyczaj jest dostępna wyższa kwota niż w ofercie bez zabezpieczenia. Dodatkowymi atutami firmowego kredytu hipotecznego są korzystniejsze warunki cenowe  oraz dłuższy dostępny okres kredytowania co pozwala na pozyskanie większego Volumenu kredytowego, dzięki niskiej racie w porównaniu do standardowego kredytu bez zabezpieczenia.

Inwestycyjny kredyt firmowy

     To kredyt firmowy, który jest wypłacany w konkretnym sprecyzowanym przez inwestora celu. Pozyskane środki powinny przyczynić się do osiągnięcia konkretnego zaplanowanego zysku przez inwestora. 

Często instytucje posiadające tego typu produkt w ofercie, wymagają dostarczenia stosów dodatkowych dokumentów. Zazwyczaj trzeba przedstawić biznesplan, umowy z potencjalnymi kontrahentami, które mogą przynieść zysk w przyszłości albo wskazać jakiś konkretny sprzęt, nieruchomość, towar, na który wydatkujemy pozyskane z kredytu inwestycyjnego środki.  Po uzyskaniu środków w określonym w umowie czasie bank może wymagać przedstawienia faktur zakupowych za wcześniej deklarowany zakup. W niektórych przypadkach wymagane są zabezpieczenia w postaci nieruchomości lub innych aktywów.

Przyznanie środków przede wszystkim uzależnione jest od zdolności kredytowej, podpisanych już kontraktów, ale nie bez znaczenia jest rzetelnie przygotowany biznesplan.

kredyt ratalny z gwarancją de minimis bgk

    Kredyt ratalny dla firm z poręczeniem Rządowej instytucji, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego w formie gwarancji de minimis. Produkt skierowany dla różnych form działalności z minimalnym stażem  wynoszącym 12 lub 24 miesiące w zależności od banku. 

Środki pozyskane z kredytu można wykorzystać na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Bank nie zabezpiecza się na przedmiocie inwestycji ani nie wymaga poręczycieli. Zabezpieczeniem transakcji zazwyczaj jest wystawiony przez kredytobiorcę weksel in blanco. 

Z uwagi na ograniczenie ryzyka transakcji, dzięki gwarancji z Banku Gospodarstwa Krajowego kredytobiorca ma większe szanse na otrzymanie korzystniejszych warunków kredytowych.

limit w rachunku firmowym

     Limit w rachunku firmowym powstaje na podstawie przyznania linii kredytowej przez bank. Linia kredytowa wyznacza górną granicę możliwości korzystania z debetu w rachunku firmowym. Posiadacz limitu może korzystać z dostępnych środków, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zazwyczaj banki nie naliczają odsetek za środki, które zostały nam przyznane, ale  nie wykorzystane. Inaczej jest z prowizją, gdyż musimy ją zapłacić od przyznanej górnej wartości debetu. 

Decyzja o przyznaniu limitu jest wydawana na podstawie standardowej weryfikacji wiarygodności. Pod uwagę banki biorą takie czynniki jak zdolność kredytowa  lub  wysokość przepływów pieniężnych na rachunku firmowym, historię kredytową, skłonność do korzystania z ryzykownych produktów finansowych i wiele innych.

Korzystanie z limitu w rachunku firmowym zazwyczaj wiąże się z deklaracją zapewnienia obrotów na odpowiednim poziomie. Przy niespełnieniu wyżej wymienionego kryterium Bank może zmniejszyć wysokość przyznanego limitu, zwiększyć marżę lub naliczyć dodatkową opłatę a w ostateczności wypowiedzieć limit z koniecznością natychmiastowego uregulowania wykorzystanej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *